Home Up


Last amended at 27-06-03

 

KCAA/KSAA Schools Athletics Trophy Competitions - Canterbury 21st June 2003

BOYS RESULTS

 

Name School Perf. Pts   Name School Perf. Pts
100m         High Jump      
Sam Morrison Aylesford A 12.6 87   Charlie Adams Swadelands 1.55 83
Trevor Challis Minster 12.8 85   Isaac Harland Judd 1.55 83
Rene Wraight Brockhill 13.2 81   Ollie Crux Brockhill 1.50 81
Tom Bayuss Minster 13.3 80   Troy Butcher Dover GS 1.45 78
Luke Stanley Swadelands 13.6 77   Luke Flight Aylesford A 1.30 66
Tom Nightingale Swadelands 13.7 76   Matt Gascoine Minster 1.25 66
John Ellender Dover GS 13.7 76   Will Humphrey Aylesford B 1.05 74
Jack Southwart Sackville 13.8 75          
Lewis Mason Aylesford B 14.7 59   Long Jump      
          Ben Walker Dover GS 5.22 85
200m         Sam Morrison Aylesford A 5.21 85
Ben Walker Dover GS 25.8 86   Rene Wraight Brockhill 5.08 82
Trevor Challis Brockhill 26.8 81   Isaac Harland Judd 4.91 80
Chris Franks Dover GS 27.0 80   Will Robinson Judd 4.80 79
Tom Bayliss Minster 27.1 79   Chris Franks Dover GS 4.71 78
Charlie Yeomans Judd 27.2 79   Edward Ryall Brockhill 4.49 75
Jeremy Young Judd 27.3 78   Richard Fothergill Sackville 4.28 73
Greg Judge Aylesford A 27.3 78   Paul Scorer Swadelands 4.05 71
Jack Thornton Brockhill 27.4 78   Lewis Mason  Aylesford B 3.78 64
Matt Hockham Minster 28.7 71   Matt Gascoine Minster 3.60 58
Jack Southwart Sackville 29.9 65   James White Sackville 3.57 57
Matthew Stanard Aylesford B 33.5 47   Lewis Butler Swadelands 3.45 53
                 
800m         Shot      
Ollie Crux Brockhill 2:19.0 86   Charlie Yeomans Judd 11.89 90
Lewis Butler Swadelands 2:20.6 84   Jeremy Young Judd 10.88 85
Alistair Walker Dover GS 2:21.6 83   Lee Alcken Dover GS 10.56 83
Troy Butcher Dover GS 2:27.2 77   Sam Buckingham Brockhill 10.40 83
Chris Kiely Judd 2:29.1 75   John Eustace Brockhill 8.67 74
James White Sackville 2:34.7 72   David Marsden Minster 8.49 73
Aaron Abbott Minster 2:48.0 66   Greg Judge Aylesford A 7.38 64
Luke Flight Aylesford A 2:58.3 60   Tom Rule Aylesford B 7.08 61
Daniel Mason Aylesford B 3:08.8 55   Fred Vaux Sackville 5.54 46
                 
1500m         Discus      
Chris Kiely Judd 4:54.4 82   Lee Alcken Dover GS 31.38 87
Luke Stanley Swadelands 4:57.9 81   David Marsden Minster 22.07 73
Aaron Abbott Minster 5:29.4 71   Ricky Blake Aylesford A 19.33 62
Jack Turner Aylesford B 6:05.4 59   Fred Vaux Sackville 16.55 51
Will. Humphrey Aylesford A 6:10.3 57          
          Javelin      
80m hurdles         Mitchell Allen Minster 26.87 74
Will Robinson Judd 13.1 77   Ricky Blake Aylesford A 23.95 71
Jack Turner Aylesford B 17.4 34   Grant King Aylesford B 14.10 41
Miles Richardson Sackville 20.0 8          

 

Team Result

1          Dover GS for Boys                 813

2          Judd School                             808

3          Brockhill Park School             806

4          Minster College                      706

5          Aylesford Sec. School A         630

6          Swadelands School                 525

7          Aylesford Sec. School B         461

8          Sackville School                     447


    

KCAA/KSAA Schools Athletics Trophy Competitions - Canterbury 21st June 2003

GIRLS RESULTS

 

Name School Perf. Pts   Name School Perf. Pts
100m         High Jump      
Rebecca Shelton Aylesford A 13.9 74   Rachael Challis Kent College 1.40 76
Ali Minto Kent College 13.9 74   Samantha Ryan Minster 1.35 71
Emma Finch Brockhill 14.0 73   Stephanie Court Brockhill 1.30 66
Flora Perry Kent College 14.2 71   Laura Reid Aylesford A 1.25 61
Mareece Breeds Swadelands 14.2 69   Kerry Lee Aylesford B 1.15 51
Cassie Farrar Sackville 14.2 69   Kirsty MacDonald Swadelands 1.10 46
Amy Standing Brockhill 15.0 53   Katie Dale Sackville 1.05 41
Zana Owen Minster 15.1 51          
Brittany Moss Swadelands 16.2 39   Long Jump      
Harriet McCann Aylesford B 17.0 31   Portia Culmer Kent College 4.04 71
          Cassie Farrar Sackville 4.04 71
200m         Jodie Slade Swadelands 3.84 66
Jodie Slade Swadelands 29.3 68   Tamara Bowyer Sackville 3.49 54
Emma Dickens Kent College 30.6 62   Britanee Ali Aylesford B 3.37 51
Amy Standing Brockhill 31.6 57   Elysia Bewick Brockhill 3.34 49
Tamara Bowyer Sackville 32.2 54   Ashley Cheeney Minster 2.99 37
Joley Osborne Brockhill 32.3 53   K-A Wallace Swadelands 2.83 32
Harriet McCann Aylesford B 35.4 38          
Pavendeep Shoker Aylesford A 35.6 37   Shot      
Courtney Wand Sackville 36.8 31   Sandra Williams Aylesford A 6.58 56
          Danielle Cheeney Minster 6.49 55
800m         Stephanie Court Brockhill 6.33 54
Emma Dickens Kent College 2:43.3 68   Katie Stannard Aylesford B 5.57 46
Kirsty McDonald Swadelands 2:46.8 66   Lucy Reeves Sackville 2.96 20
Zana Owen Minster 2:48.0 66          
Claudia Burrows Sackville 2:57.8 61   Discus      
Sandra Williams Aylesford A 3:04.7 57   Portia Culmer Kent College 16.83 52
Hannah McCarthy Sackville 3:07.6 56   Sian Philpott Brockhill 15.63 47
? Brockhill 3:16.7 51   Flora Perry Kent College 14.65 43
          Courtney Wand Sackville 12.01 33
1500m         Amy Butler Aylesford B 11.31 30
K-A Wallace Swadelands 6:06.4 58   Naiomi Sherwood Aylesford A 11.30 30
Kerry Lee Aylesford B 6:10.5 57          
Naomi Sherwood Aylesford A 6:27.9 51   Javelin      
          Rachel Challis Kent College 16.76 52
75m hurdles         Katie Stannard Aylesford B 14.74 44
Samantha Ryan Minster 14.1 67   Brittany Moss Swadelands 14.72 43
Laura Reid Aylesford 14.2 66   Ashley Cheeney Minster 14.60 43
Ali Minto Kent College 14.4 64   Pavendeep Shoker Aylesford A 9.65 23
Elysia Bewick Brockhill 17.4 34          
                 

 

Team Result

1          Kent College                           633

2          Brockhill Park School             537

3          Sackville School                     490

4          Swadelands School                 487

5          Aylesford Sec. School A         455

6          Minster College                      390

7          Aylesford Sec. School B         348


Site designed and maintained by robin-web.co.uk